Der Artikel wurde erfolgreich hinzugefügt.
"Pro 4.9 Unge, Diamant "
Sikkerhed møder cool design
Det kan være ret nervepirrende at vælge den rigtige, fuldt udstyrede cykel. Først og fremmest skal den være sikker og egnet til vejtrafikken - det siger forældrene. For børnene er det derimod køreglæde og et sejt design, der er i centrum. Med "Pro 4.9" er det lykkedes udviklerne hos VICTORIA at kombinere begge dele.
Med sin fodbremse tilbyder den den velkendte bremsefunktion, som børn normalt kender fra deres første cykler. De kraftige V-bremser, som betjenes med hånden, giver ekstra støtte. Drevet derimod leveres af et 21-trins bagskiftergear - ideelt til at klare længere ture.
Refleksstrimler på dækkene, den kraftige 15 lux forlygte og baglygte (navdynamo) øger synligheden i mørket og i trafikken generelt. Takket være parkeringslyset kan børnene endda blive set, hvis de er nødt til at stoppe uplanlagt eller vente ved et lyskryds.
De kan nemt spænde deres sportstaske fast på bagagebæreren af aluminium eller have deres skoletaske i en kurv. Skærme og kædeskærm beskytter buksebenene mod pletter forårsaget af vandsprøjt eller kædefedt.
Udviklerne hos VICTORIA har af gode grunde undladt en fjedergaffel: Med den lave ryttervægt kan den simpelthen ikke opfylde sit formål fuldt ud. Den stive forgaffel sikrer dog en mere direkte styreadfærd. På den anden side giver de brede dæk dæmpningskomfort til kørsel på brosten og skovstier.
Det kan være ret nervepirrende at vælge den rigtige, fuldt udstyrede cykel. Først og fremmest skal den være sikker og egnet til vejtrafikken - det siger forældrene. For børnene er det derimod køreglæde og et sejt design, der er i centrum. Med "Pro 4.9" er det lykkedes udviklerne hos VICTORIA at kombinere begge dele.
Med sin fodbremse tilbyder den den velkendte bremsefunktion, som børn normalt kender fra deres første cykler. De kraftige V-bremser, som betjenes med hånden, giver ekstra støtte. Drevet derimod leveres af et 21-trins bagskiftergear - ideelt til at klare længere ture.
Refleksstrimler på dækkene, den kraftige 15 lux forlygte og baglygte (navdynamo) øger synligheden i mørket og i trafikken generelt. Takket være parkeringslyset kan børnene endda blive set, hvis de er nødt til at stoppe uplanlagt eller vente ved et lyskryds.
De kan nemt spænde deres sportstaske fast på bagagebæreren af aluminium eller have deres skoletaske i en kurv. Skærme og kædeskærm beskytter buksebenene mod pletter forårsaget af vandsprøjt eller kædefedt.
Udviklerne hos VICTORIA har af gode grunde undladt en fjedergaffel: Med den lave ryttervægt kan den simpelthen ikke opfylde sit formål fuldt ud. Den stive forgaffel sikrer dog en mere direkte styreadfærd. På den anden side giver de brede dæk dæmpningskomfort til kørsel på brosten og skovstier.
Specifikationer "Victoria Pro 4.9 Unge, Diamant (2022)"
| Ramme: | Alu 6061 |
| Forgaffel: | Unicrown |
| Kranksæt: | SHIMANO "FC-TY301", 24/32/42 Z. |
| Krankleje: | SHIMANO "BB-UN100", 122,5mm |
| Bremser: | PROMAX V-Brake "TX123" |
| Bremsegreb: | PROMAX "BL81" |
| Skifter: | SHIMANO "TY", 21-Gg. |
| For Skifter: | SHIMANO "FD-TZ500" |
| Bagskifter: | SHIMANO "TY-300D" |
| Kassette: | SHIMANO "TZ21", 14-28 Z. |
| Kæde: | KMC "Z51" |
| Fælge: | Hohlkammer, Alu |
| Eger: | 2,0 mm, Niro |
| Fornav: | SHIMANO Nabendynamo "DH-C3000" |
| Bagnav: | JOYTECH |
| Dæk for: | SCHWALBE "Big Apple", 50-507, Reflex |
| Dæk bag: | SCHWALBE "Big Apple", 50-507, Reflex |
| Styr: | Riserlenker, Aluminium, schwarz matt, 540mm |
| Frempind: | Schaftvorbau, 25,4, 180mm, Aluminium, schwarz matt |
| Greb: | HERRMANS "Nr. 89" |
| Sadel: | SELLE ROYAL |
| Sadelpind: | Patent, Alu, 27,2 |
| Kædeskærm: | HERRMANS "CC TR" |
| Skærme: | BÜCHEL, Stahl, lackiert |
| Bagagebære: | Alu 2-Bein |
| Dynamo: | SHIMANO Nabendynamo "DH-C3000" |
| Lys for: | CONTEC "Dlux 30 E+" 30 Lux |
| Lys bag: | CONTEC "TL-135", Standlicht |
| Støtteben: | URSUS "Easy Mini" |
| Pedaler: | VP "VP-817" |
Tekniske data
| Kategori: | Ungdomscykel By / Trekking |
| Elcykel: | ingen |
| Køn: | Unge |
| Rammeform: | Diamant |
| Ramme størrelse: | M |
| Ramme højde: | 34 cm |
| Hjulstørrelse: | 24" |
| Gearskiftet ype: | Derailleur |
| Gearing: | 21-speed |
| Gear: | 3x 7-fach |
| Gearskifte mærke: | Shimano |
| Gearskifte model: | Tourney |
| Bremsesystem: | Fælgbremse |
| Egenskaber: | Navdynamo, Kædebeskyttelse, Stænkskærme |
| Zulässiges Systemgewicht: | 60 kg |
| Materiale: | Aluminium |
| Farve: | grøn |
| Farvebetegnelse: | lime yellow |
| Vægt: | 13,60 kg |
| EAN | 4251507988339 |
Geometridata "Victoria Pro 4.9 Unge, Diamant (2022)"
| Sadelrør: | 340 mm |
| Øverste rør: | 430 mm |
| Hovedrørets vinkel: | 70° |
| Sædevinkel: | 73° |
| Kettenstrebe: | 415 mm |
| Hovedrør: | 140 mm |
| Nå: | 354 mm |
| Stak: | 518 mm |
| Adgangshøjde: | 335 mm |
| Adgangsbredde: | 115 mm |
| Projektionshøjde: | 610 mm |
| Hjulafstand: | 993 mm |
| Længde: | 1.623 mm |