Der Artikel wurde erfolgreich hinzugefügt.
"Avyon 6 Diamant "
Eventyrlig elcykel til alle terræner. AVYON 6 er din perfekte all-road følgesvend, hvis du vil ud og køre på både asfalt og lette off-road-stier. Med robust udstyr, herunder RockShox Recon Silver RL fjedergaffel, kan du ubesværet mestre ujævne stier og nyde køresjov på ethvert underlag. Busch&Müller-belysningen med 150 lux og integreret fjernlys sikrer optimal synlighed og sikkerhed, når du kører i mørke.
Komfort og funktion
Det justerbare frempind og det 680 mm brede, forskudte styr giver dig en behagelig og tilpasset kørestilling, mens Ergotec-sadelpinden garanterer ekstra komfort. Bagagebæreren - monteringsdele giver dig mulighed for at fastgøre tasker eller kurve sikkert, perfekt til spontane udflugter eller længere rejser.
Tekniske data
AVYON 6 er udstyret med en 10-trins Shimano Deore bagskifter og Shimano skivebremser (203 mm foran, 180 mm bag) og garanterer præcise skift og kraftfulde bremser. Performance Line PX-drevet og PowerTube 800-batteriet giver dig pålidelig støtte på alle dine ture. Kiox 500 displayet giver dig et hurtigt overblik over alle vigtige køredata.
Målgruppe
AVYON 6 er din ideelle ledsager, hvis du vil opleve friheden og variationen ved en moderne elcykel, der er bygget til eventyr uden for alfarvej. Med sit sporty design og pålidelige teknologi er den perfekt til alle, der elsker spontanitet og dynamik uden at gå på kompromis med komfort og kvalitet.
Gearområde: 327 %.
Udfoldning: 2,34 til 7,65 m.
Komfort og funktion
Det justerbare frempind og det 680 mm brede, forskudte styr giver dig en behagelig og tilpasset kørestilling, mens Ergotec-sadelpinden garanterer ekstra komfort. Bagagebæreren - monteringsdele giver dig mulighed for at fastgøre tasker eller kurve sikkert, perfekt til spontane udflugter eller længere rejser.
Tekniske data
AVYON 6 er udstyret med en 10-trins Shimano Deore bagskifter og Shimano skivebremser (203 mm foran, 180 mm bag) og garanterer præcise skift og kraftfulde bremser. Performance Line PX-drevet og PowerTube 800-batteriet giver dig pålidelig støtte på alle dine ture. Kiox 500 displayet giver dig et hurtigt overblik over alle vigtige køredata.
Målgruppe
AVYON 6 er din ideelle ledsager, hvis du vil opleve friheden og variationen ved en moderne elcykel, der er bygget til eventyr uden for alfarvej. Med sit sporty design og pålidelige teknologi er den perfekt til alle, der elsker spontanitet og dynamik uden at gå på kompromis med komfort og kvalitet.
Gearområde: 327 %.
Udfoldning: 2,34 til 7,65 m.
Specifikationer "Victoria Avyon 6 Diamant (2026)"
| Ramme: | Bosch-Intube-Elektro-Trekking-Frame, Aluminium |
| Dropøje: | UDH |
| Forgaffel: | ROCKSHOX "Recon RL" 100 mm, 27,5" |
| Styrfitting: | FSA "55R" |
| Pedalarme: | FSA 170 mm, ISIS |
| Tandhjul: | FSA 38 T. |
| Krankleje: | BOSCH |
| Bremse V.R.: | SHIMANO "BL-MT4100(L)/BR-MT420(F)" SM-MA-F180, Resin Pad |
| Bremse H.R.: | SHIMANO "BL-M4100-BR-MT420(R)" SM-MA-F180P/P2, Resin Pad |
| Bremseskive For: | SHIMANO "SM-RT30", 203 mm, CenterLock |
| Bremseskive Bag: | SHIMANO "SM-RT30", 180 mm CenterLock |
| Skifter: | SHIMANO "Deore SL-M5130-R10", LINKGLIDE, 10-fach |
| Bagskifter: | SHIMANO "Deore RD-M5130-GS", LINKGLIDE, mittellanger Käfig |
| Kassette: | SHIMANO "CS-HG50-10", 11-36 Z. |
| Kæde: | SHIMANO "CN-LG500" |
| Motor: | BOSCH "Performance Line PX/Sport" BES3 |
| Batteri: | BOSCH "PowerTube 800" 800 Wh |
| Oplader: | BOSCH 4 A, BES3 |
| Controller: | BOSCH "Mini Remote" 22,2 mm |
| System Interface: | BOSCH "BRC3100" |
| Display: | BOSCH "Kiox 500" |
| Sensor: | Tretkraftmessung im Motor + Geschwindigkeitssensor |
| Fælge: | RODI "BlackRock 25" 27,5", 25-584, 36 Loch, Schwarz |
| Eger: | 2,0 mm, Niro, schwarz |
| Fornav: | SHIMANO "HB-M8110-B" Deore XT, Center Lock, 15x110mm, 36H |
| Bagnav: | SHIMANO "FH-TC600-HM-B" 8/9/10-Fach, MTB 11-Fach, Center Lock, 12x148mm, 36H |
| Dæk for: | MAXXIS "Rekon", 61-584, Reflex |
| Dæk bag: | MAXXIS "Rekon", 61-584, Reflex |
| Styr: | SATORI "WIEN", 31,8mm, 680mm, Rise 20°, Backsweep 15° |
| Frempind: | SATORI "Hatchback", 31,8 mm, 90 mm |
| Greb: | HERRMANS "Nucore Grip Town Peak" |
| Sadel: | SELLE ROYAL "Explora", Moderate |
| Sadelpind: | LIMOTEC "B3", 31,6 mm, Dropper-Post, Travel 40+60 mm, 345 mm, Schwarz |
| Kædeskærm: | CURANA "C-Lite Chainguard" M+, Avyon, Schwarz |
| Schutzblech V.R.: | CURANA "Orbit", 65 mm, schwarz matt |
| Schutzblech H.R.: | CURANA "Orbit", 65 mm, schwarz matt, Nano COB |
| Bagagebære: | MIK HD |
| Lys for: | BUSCH & MÜLLER "Lumotec IQ-XS highbeam", 100 Lux |
| Lys bag: | Büchel "Nano COB", integriert im Schutzblech |
| Rammelås: | ABUS "4750" XL |
| Støtteben: | URSUS "R97 IC invisible Connect" |
| Pedaler: | MARWI "SP-828" Victoria Logo, Schwarz |
| Andet: | HTM 2.0 Aufnahme |
Tekniske data
| Kategori: | SUV |
| Elcykel: | ja |
| Bosch Smart System: | ja |
| Drivsystem: | BOSCH Performance Line PX |
| Drev version: | Centermotor |
| Batteri kapacitet: | 800 Wh |
| Støtte: | op til 25 km/t |
| Køn: | Mænd |
| Rammeform: | Diamant |
| Ramme størrelse: | S |
| Ramme højde: | 48 cm |
| Hjulstørrelse: | 27,5" |
| Gearskiftet ype: | Derailleur |
| Gearing: | 10-speed |
| Gear: | 1x 10-fach |
| Gearskifte mærke: | Shimano |
| Gearskifte model: | Deore |
| Bremsesystem: | hydraulisk skivebremse |
| Forgaffelfjeder: | 100 mm |
| Egenskaber: | Affjedringsgaffel, System bagagebærer, Kædebeskyttelse, Elektronisk skubbehjælpning, Stænkskærme |
| Kategorie E-Rad: | 2 |
| Zulässiges Systemgewicht: | 140 kg |
| Materiale: | Aluminium |
| Farve: | grå |
| Farvebetegnelse: | marble grey |
| Vægt: | 28,70 kg |
| EAN | 4251971179530 |
Geometridata "Victoria Avyon 6 Diamant (2026)"
| Sadelrør: | 480 mm |
| Øverste rør: | 615 mm |
| Hovedrørets vinkel: | 69° |
| Frempind længde: | 90 mm |
| Sædevinkel: | 73° |
| Kettenstrebe: | 459 mm |
| Hovedrør: | 145 mm |
| Nå: | 410 mm |
| Stak: | 670 mm |