Der Artikel wurde erfolgreich hinzugefügt.
"Fylgran 3 Unisex "
Uanset om det drejer sig om den daglige pendling til stationen eller korte rejser i byen - Victoria FYLGRAN 3 gør under alle omstændigheder en god figur. Takket være dens kompakte foldestørrelse (88x77x38 cm) kan den nemt tages med i toget og gemmes væk i en niche derhjemme om aftenen. For at maksimere pladsbesparelsen er det ikke kun rammen, der kan foldes sammen, men også pedalerne. Højden på styrstammen kan justeres.
Den nye Bosch Smart System Performance motor giver overlegen støtte, når man kører uden for byens grænser. Den drives af Bosch "PowerPack 545", som har energi nok til dagsture.
Gates-remmen overfører kraften fra benene og motoren direkte til baghjulet. Særligt værdifuldt for pendlere: Remmen er modstandsdygtig over for fugt og snavs og kan let rengøres med vand. Det kræver også næsten ingen vedligeholdelse, da det kører uden kædefedt, hvilket også betyder, at buksebenene forbliver rene. Gearene skiftes ved hjælp af de gennemprøvede 5-trins "Nexus"-navgear fra Shimano - du kan vælge mellem neutral og fodbremse. De hydrauliske bremseklodser giver ekstra sikkerhedsreserver.
Nyt er Schwalbe "Super Moto X"-dækkene, som giver FYLGRAN i 62-406-versionen et robust udseende, der passer godt til den kompakte cykel.
Og der er endnu en forskel i forhold til FYLGRAN 1: Hvis man downloader Bosch eFlow-appen, kan man finjustere responsen på de forskellige supportniveauer - enten endnu mere intensivt end fabriksindstillingen foreskriver eller særligt energibesparende for at opnå maksimal rækkevidde. Navigationsapps som Komoot eller Strava er også kompatible med eFlow-appen, så byture væk fra hjemmet ikke ender i ingenting.
Den nye Bosch Smart System Performance motor giver overlegen støtte, når man kører uden for byens grænser. Den drives af Bosch "PowerPack 545", som har energi nok til dagsture.
Gates-remmen overfører kraften fra benene og motoren direkte til baghjulet. Særligt værdifuldt for pendlere: Remmen er modstandsdygtig over for fugt og snavs og kan let rengøres med vand. Det kræver også næsten ingen vedligeholdelse, da det kører uden kædefedt, hvilket også betyder, at buksebenene forbliver rene. Gearene skiftes ved hjælp af de gennemprøvede 5-trins "Nexus"-navgear fra Shimano - du kan vælge mellem neutral og fodbremse. De hydrauliske bremseklodser giver ekstra sikkerhedsreserver.
Nyt er Schwalbe "Super Moto X"-dækkene, som giver FYLGRAN i 62-406-versionen et robust udseende, der passer godt til den kompakte cykel.
Og der er endnu en forskel i forhold til FYLGRAN 1: Hvis man downloader Bosch eFlow-appen, kan man finjustere responsen på de forskellige supportniveauer - enten endnu mere intensivt end fabriksindstillingen foreskriver eller særligt energibesparende for at opnå maksimal rækkevidde. Navigationsapps som Komoot eller Strava er også kompatible med eFlow-appen, så byture væk fra hjemmet ikke ender i ingenting.
Specifikationer "Victoria Fylgran 3 Unisex (2025)"
| Ramme: | Victoria Fylgran, BES3, Aluminium |
| Dropøje: | Slider, Nabenschaltung |
| Forgaffel: | "Fylgran 3" Alugabel |
| Styrfitting: | VP, VP-A45AC, ZS44/28,6 ZS44/30 |
| Pedalarme: | Prowheel EB03 Alu schwarz matt 170mm BNI |
| Tandhjul: | GATES "CDX", 55 Zähne, Bosch Gen. 3, 5-Arm, inkl. Spider und Schutz |
| Krankleje: | BOSCH |
| Bremser: | SHIMANO "BL-MT201/BR-MT200 |
| Bremsegreb: | SHIMANO BL-MT201 |
| Bremseskive For: | SHIMANO SM-RT30 180mm |
| Bremseskive Bag: | SHIMANO SM-RT30 160mm |
| Skifter: | SHIMANO "SL-C7000-5", 5-Gang Revoshift |
| Kassette: | GATES für Shimano 5, 28 Zähne |
| Kæde: | GATES "CDC" 122T, 1342mm, Schwarz |
| Motor: | BOSCH "Performance Line", Gen. 3, BES3 |
| Batteri: | BOSCH "Powerpack 545" 545Wh, BES3 |
| Oplader: | BOSCH 2 Ah |
| Controller: | BOSCH LED-Remote "BRC3600" |
| Sensor: | Tretkraftmessung im Motor + Geschwindigkeitssensor |
| Fælge: | MACH1 "Kargo L" 20" 25C-406, 36 Loch |
| Eger: | Niro, 2 mm, Schwarz |
| Fornav: | SHIMANO "HB-QC400" Center Lock,OLD:100mm, QR:133mm, 36H |
| Bagnav: | SHIMANO "Nexus" 5-Gg. LL |
| Dæk for: | Schwalbe SUPER MOTO-X Perf, GreenGuard, SnakeSkin, 62-406 B/B-SK+RT |
| Dæk bag: | Schwalbe SUPER MOTO-X Perf, GreenGuard, SnakeSkin, 62-406 B/B-SK+RT |
| Styr: | ERGOTEC "FLAT BAR", 25,4mm, 5°, 1,4-2,25-1.4560mm |
| Greb: | ERGOTEC Ambition, 22,2, 135/92mm, TPE/Recycled TP-Glasfiber |
| Sadel: | SELLE ROYAL "Orbis Unitech", schwarz |
| Sadelpind: | ERGOTEC "SKALAR", 12mm Offset, Level6, Schwarz |
| Kædeskærm: | CURANA C+ 55T |
| Schutzblech V.R.: | CURANA "Apollo" 70mm, Front, Schwarz Matt |
| Schutzblech H.R.: | CURANA "Apollo" 70mm, Rear, Schwarz Matt |
| Bagagebære: | Gepäckträger MIK-HD HA013 |
| Lys for: | AXA "NXT 45" 45 LUX |
| Lys bag: | AXA "MIK Carrier Rear Light" |
| Rammelås: | ABUS "4750L" Rahmenschloss |
| Batterilås: | ABUS |
| Støtteben: | NUVO "NH-KF54SA" Hinterbauständer |
| Pedaler: | MARWI "SP157" Antislip, Alu |
Tekniske data
| Kategori: | Klapcykel |
| Elcykel: | ja |
| Bosch Smart System: | ja |
| Drivsystem: | BOSCH Performance Line |
| Drev version: | Centermotor |
| Batteri kapacitet: | 545 Wh |
| Støtte: | op til 25 km/t |
| Køn: | Unisex |
| Rammeform: | Unisex |
| Ramme størrelse: | Onesize |
| Ramme højde: | 45 cm |
| Hjulstørrelse: | 20" |
| Gearskiftet ype: | Hjulhjul |
| Gearing: | 5-speed |
| Gear: | 1x_5-fach |
| Gearskifte mærke: | Shimano |
| Gearskifte model: | Nexus |
| Bremsesystem: | hydraulisk skivebremse |
| Egenskaber: | Rammelås, System bagagebærer, Lav adgang, Kædebeskyttelse, Elektronisk skubbehjælpning, Stænkskærme |
| Zulässiges Systemgewicht: | 120 kg |
| Faltmaß (LxHxB): | 88x77x38 |
| Materiale: | Aluminium |
| Farve: | grå |
| Farvebetegnelse: | concrete grey |
| Vægt: | 23,30 kg |
| EAN | 4251971168404 |
Geometridata "Victoria Fylgran 3 Unisex (2025)"
| Sadelrør: | 457 mm |
| Øverste rør: | 622 mm |
| Hovedrørets vinkel: | 70° |
| Sædevinkel: | 73° |
| Kettenstrebe: | 434 mm |
| Hovedrør: | 190 mm |
| Nå: | 483 mm |
| Stak: | 455 mm |
| Adgangshøjde: | 380 mm |
| Adgangsbredde: | 201 mm |
| Hjulafstand: | 1.133 mm |
| Længde: | 1.653 mm |