Der Artikel wurde erfolgreich hinzugefügt.
"Fylgran 7 Unisex "
FYLGRAN 7 fra Victoria er det perfekte eksempel på, hvordan foldecyklen har udviklet sig gennem årene og gjort den virkelig anvendelig til mange formål. De typiske Ffdecykler i 1970'erne var enkle modeller, der kunne foldes sammen på midten ved blot at løsne en skrue eller et håndtag. Allerede dengang var fordelen ved denne proces indlysende: Den tohjulede kunne parkeres og opbevares på en meget mere pladsbesparende måde end nogen anden konventionel cykel.
Med fremkomsten af moderne elcykel-drivsystemer har de dengang simpelt konstruerede modeller også gennemgået en teknisk revolution. Rammerne er mange gange mere udførligt designet, talrige internt manøvrerede kabler og ledninger skal kunne modstå den kontinuerlige belastning fra mange hundrede og tusinde foldeprocesser. Desuden må den pragmatiske "form følger funktion"-tilgang i stigende grad bøje sig for produktdesignerens kreative ambitioner.
Et godt eksempel på dette er FYLGRAN 7, som for første gang på Victoria fuldt ud integrerer batteriet og dermed taler et særligt rent designsprog. Fordelene ved en kompakt sammenklappet størrelse, som opnås ved at folde hovedrammen og sænke styrstammen og pedalerne, udnyttes også fuldt ud her. For at sikre, at den ligesom sine FYLGRAN-søskende forbliver uanselig i hverdagen, er den udstyret med et 5-trins navgear og rem. Et ekstra batteri (Bosch PowerMore 250 i kombination med Performance SX / CompactTube 400-systemet, der er specificeret til FYLGRAN 7) kan bruges til praksisoptimeret brug i tilfælde af længere sightseeingture i fremmede byer.
Med fremkomsten af moderne elcykel-drivsystemer har de dengang simpelt konstruerede modeller også gennemgået en teknisk revolution. Rammerne er mange gange mere udførligt designet, talrige internt manøvrerede kabler og ledninger skal kunne modstå den kontinuerlige belastning fra mange hundrede og tusinde foldeprocesser. Desuden må den pragmatiske "form følger funktion"-tilgang i stigende grad bøje sig for produktdesignerens kreative ambitioner.
Et godt eksempel på dette er FYLGRAN 7, som for første gang på Victoria fuldt ud integrerer batteriet og dermed taler et særligt rent designsprog. Fordelene ved en kompakt sammenklappet størrelse, som opnås ved at folde hovedrammen og sænke styrstammen og pedalerne, udnyttes også fuldt ud her. For at sikre, at den ligesom sine FYLGRAN-søskende forbliver uanselig i hverdagen, er den udstyret med et 5-trins navgear og rem. Et ekstra batteri (Bosch PowerMore 250 i kombination med Performance SX / CompactTube 400-systemet, der er specificeret til FYLGRAN 7) kan bruges til praksisoptimeret brug i tilfælde af længere sightseeingture i fremmede byer.
Specifikationer "Victoria Fylgran 7 Unisex (2025)"
| Ramme: | Victoria Fylgran, BES3, Aluminium |
| Dropøje: | Slider, Nabenschaltung |
| Forgaffel: | "Fylgran 7" Alugabel |
| Styrfitting: | VP, VP-A45AC, ZS44/28,6 ZS44/30 |
| Pedalarme: | Prowheel EB03 Alu schwarz matt 170mm BNI |
| Tandhjul: | GATES "CDX", 52 Zähne, Bosch BDU34,Schutzring |
| Krankleje: | BOSCH |
| Bremser: | SHIMANO "BL-MT201/BR-MT200 |
| Bremsegreb: | SHIMANO BL-MT201 |
| Bremseskive For: | SHIMANO SM-RT30 180mm |
| Bremseskive Bag: | SHIMANO SM-RT30 160mm |
| Skifter: | SHIMANO "SL-C7000-5", 5-Gang Revoshift |
| Kassette: | GATES für Shimano 5, 28 Zähne |
| Kæde: | GATES "CDC" 122T, 1342mm, Schwarz |
| Motor: | BOSCH "Performance Line SX" Gen. 5, BES3 |
| Batteri: | BOSCH "CPT 400" 400Wh, BES3 |
| Oplader: | BOSCH 2 Ah |
| Controller: | BOSCH LED-Remote "BRC3600" |
| Sensor: | Tretkraftmessung im Motor + Geschwindigkeitssensor |
| Fælge: | MACH1 "Kargo L" 20" 25C-406, 36 Loch |
| Eger: | Niro, 2 mm, Schwarz |
| Fornav: | SHIMANO "HB-QC400" Center Lock,OLD:100mm, QR:133mm, 36H |
| Bagnav: | SHIMANO "Nexus SG-C7000-5D", 5-Gang, Leerlauf, Center Lock, 36 Loch, schwarz |
| Dæk for: | Schwalbe SUPER MOTO-X Perf, GreenGuard, SnakeSkin, 62-406 B/B-SK+RT |
| Dæk bag: | Schwalbe SUPER MOTO-X Perf, GreenGuard, SnakeSkin, 62-406 B/B-SK+RT |
| Styr: | ERGOTEC "FLAT BAR", 25,4mm, 5°, 1,4-2,25-1.4560mm |
| Greb: | ERGOTEC Ambition, 22,2, 135/92mm, TPE/Recycled TP-Glasfiber |
| Sadel: | SELLE ROYAL "Orbis Unitech", schwarz |
| Sadelpind: | ERGOTEC "SKALAR", 12mm Offset, Level6, Schwarz |
| Kædeskærm: | CURANA C-Lite Fygran 7 |
| Schutzblech V.R.: | CURANA "Apollo" 70mm, Front, Schwarz Matt |
| Schutzblech H.R.: | CURANA "Apollo" 70mm, 20", Rear, Schwarz Matt, Nano CB |
| Bagagebære: | Gepäckträger MIK-HD HA020 |
| Lys for: | AXA "NXT 45" 45 LUX |
| Lys bag: | Büchel "NANO COB" |
| Rammelås: | ABUS "4750SL" Rahmenschloss |
| Batterilås: | ABUS |
| Støtteben: | NUVO "NH-KF54SA" Hinterbauständer |
| Pedaler: | MARWI "SP157" Antislip, Alu |
Tekniske data
| Kategori: | Klapcykel |
| Elcykel: | ja |
| Bosch Smart System: | ja |
| Drivsystem: | BOSCH Performance Line SX |
| Drev version: | Centermotor |
| Batteri kapacitet: | 400 Wh |
| Støtte: | op til 25 km/t |
| Køn: | Unisex |
| Rammeform: | Unisex |
| Ramme størrelse: | Onesize |
| Ramme højde: | 45 cm |
| Hjulstørrelse: | 20" |
| Gearskiftet ype: | Hjulhjul |
| Gearing: | 5-speed |
| Gear: | 1x_5-fach |
| Gearskifte mærke: | Shimano |
| Gearskifte model: | Nexus |
| Bremsesystem: | hydraulisk skivebremse |
| Egenskaber: | Rammelås, System bagagebærer, Lav adgang, Kædebeskyttelse, Elektronisk skubbehjælpning, Stænkskærme |
| Zulässiges Systemgewicht: | 120 kg |
| Faltmaß (LxHxB): | 87x79x41 |
| Materiale: | Aluminium |
| Farve: | rød |
| Farvebetegnelse: | Inferno red |
| Vægt: | 24,90 kg |
| EAN | 4251971149823 |
Geometridata "Victoria Fylgran 7 Unisex (2025)"
| Sadelrør: | 415 mm |
| Øverste rør: | 604 mm |
| Hovedrørets vinkel: | 69° |
| Sædevinkel: | 73° |
| Kettenstrebe: | 410 mm |
| Hovedrør: | 200 mm |
| Nå: | 480 mm |
| Stak: | 456 mm |
| Adgangshøjde: | 398 mm |
| Adgangsbredde: | 148 mm |
| Hjulafstand: | 1.112 mm |
| Længde: | 1.632 mm |