Article successfully added.
"Urban 5.7 ladies, 27,5" "
Modern in XXL
Modern, low-maintenance, tidy and XXL: The VICTORIA "Urban 5.7" is a stylish city bike that has been reduced to the essentials. With a permissible total weight of 170 kilograms, it is ideal for strong riders and anyone who likes to carry or pull a lot of luggage.
The maximum permissible total weight is calculated from the weight of the bike, the luggage and the rider. If you want to pull additional weight on a cargo or children's bike trailer, the entire Trailer is included in the total weight.
The voluminous frame tubes and wide tires have a dual function: they are of course designed for heavy loads, but their harmonious shapes also ensure a tidy look. The extra-stable Carrier, the "Racktime Victoria", blends in just as well as the stable rigid fork or the Gates belt drive. The rear lights are integrated directly into the Carrier.
In addition to the hub gears, the belt drive also contributes to the tidy appearance. It runs quietly and is virtually maintenance-free without the need for lubrication. The 62 mm wide Schwalbe Moto tires on the "Urban 5.7", which are mounted on the equally stable 27.5 wheels, are primarily responsible for the damping. The Shimano Nexus 7-speed hub gears with freewheel offer all the gears you need for the city. The Shimano BR-MT200 brakes reliably ensure that the maximum weight of 170 kilograms comes to a stop exactly where you want it.
Modern, low-maintenance, tidy and XXL: The VICTORIA "Urban 5.7" is a stylish city bike that has been reduced to the essentials. With a permissible total weight of 170 kilograms, it is ideal for strong riders and anyone who likes to carry or pull a lot of luggage.
The maximum permissible total weight is calculated from the weight of the bike, the luggage and the rider. If you want to pull additional weight on a cargo or children's bike trailer, the entire Trailer is included in the total weight.
The voluminous frame tubes and wide tires have a dual function: they are of course designed for heavy loads, but their harmonious shapes also ensure a tidy look. The extra-stable Carrier, the "Racktime Victoria", blends in just as well as the stable rigid fork or the Gates belt drive. The rear lights are integrated directly into the Carrier.
In addition to the hub gears, the belt drive also contributes to the tidy appearance. It runs quietly and is virtually maintenance-free without the need for lubrication. The 62 mm wide Schwalbe Moto tires on the "Urban 5.7", which are mounted on the equally stable 27.5 wheels, are primarily responsible for the damping. The Shimano Nexus 7-speed hub gears with freewheel offer all the gears you need for the city. The Shimano BR-MT200 brakes reliably ensure that the maximum weight of 170 kilograms comes to a stop exactly where you want it.
Specifications "Victoria Urban 5.7 ladies, 27,5" (2021)"
| Frame: | Alu 6061, hydrogeformt, zulässiges Gesamtgewicht 170Kg |
| Dropout: | 0.280.987/C / 0.281.041/C |
| Fork: | Unicrown |
| Crank set: | GATES "CDN", 46 Z., 170 mm |
| Bottom Bracket: | THUN "Zumba", GBL 440 |
| Brakes: | SHIMANO "BR-MT200", 180/160 mm |
| Brake lever: | SHIMANO "BL-MT201" |
| Shifting lever: | SHIMANO "Nexus", 7-Gg. |
| Cassette / belt sprocket: | GATES "CDX", 24 Z. |
| Chain / belt: | GATES "CDX", Belt, 125 Z., 1375 mm |
| Rims: | MACH 1 "Trucky 30" Disc |
| Spokes: | 2,0 mm, Niro, black |
| Front hub: | SHIMANO Nabendynamo "DH-3D37" QR, Center Lock |
| Rear hub: | SHIMANO "Nexus" 7-Gg. LL |
| Front tires: | SCHWALBE "Super Moto X", 62-584, Reflex |
| Rear tires: | SCHWALBE "Super Moto X", 62-584, Reflex |
| Handle bar: | ERGOTEC "Low Riser Bar", 720 mm, Ø 31,8 mm, schwarz |
| Stem: | ERGOTEC "Swell R70 ", verstellbar, Ø 31,8 mm |
| Grips: | HERRMANS "LineTec" |
| Saddle: | SELLE ROYAL "Viaggio" 8 mm Streben |
| Seat post: | ERGOTEC Patent "Skalar", Ø 30,0 mm, Alu, Level6 |
| Chain guard: | HESLING "Hylite Belt" |
| Mud Guards: | CURANA "Apollo", 65mm, schwarz matt, Spoiler |
| Carrier: | RACKTIME "Victoria", integriertes Rücklicht "Shine Evo", 6 V |
| Dynamo: | SHIMANO Nabendynamo "DH-3D37" QR Center-Lock |
| Front light: | B&M "Lumotec Avy N" |
| Tail light: | RACKTIME integriertes Licht |
| Kickstand: | ATRANVELO "EDGE DV" KSA 18 |
| Pedals: | UNION "SP-828", Alu, Antislip |
Technical data
| Category: | Urban bike |
| E-bike: | no |
| Sex: | ladies |
| Frame shape: | wave |
| Frame size: | S |
| Frame height: | 48 cm |
| Wheel size: | 27,5" |
| Shifting type: | hub gear |
| Gears: | 7-speed |
| Circuit brand: | Shimano |
| Shifting model: | Nexus |
| Brake system: | hydraulic disc brake |
| Features: | hub dynamo, XXL frame, chain guard, fender |
| Zulässiges Systemgewicht: | 170 kg |
| Material: | aluminium |
| Type: | Article |
| Colour: | silver |
| Colour designation: | crystal red matt / silver |
| Weight: | 18,40 kg |
| EAN | 4251507933490 |
Geometry data "Victoria Urban 5.7 ladies, 27,5" (2021)"
| Seat tube: | 480 mm |
| Toptube: | 640 mm |
| Steering tube angle: | 70° |
| Seat angle: | 72° |
| Kettenstrebe: | 490 mm |
| Steering tube: | 155 mm |
| Reach: | 440 mm |
| Stack: | 625 mm |
| Access height: | 390 mm |
| Passage width: | 205 mm |
| Wheel distance: | 1.188 mm |