Article successfully added.
"Classic 1.6 deep "
Relaxed cruising through the fields
The "Classic 1.6" has earned its name, because it has everything that makes a classic city bike. The technology of the VICTORIA classic remains unchanged. What is new is the appearance with minimalist brand lettering.
In an upright position and with a low step-through, the "Classic 1.6" is ideal for any errands around town or visiting friends. The 7-speed SHIMANO "Nexus" gear hub offers a wide range of gears so that you can also take a relaxed ride out into the fields.
The 15 lux Front Light, reflective elements on the tires and a Rear Light with a practical parking light function provide increased visibility on the twilight commute home. If you have to wait at a junction, other road users will not lose sight of you. Brakes are provided by classic coaster brakes and V-brakes at the front.
The bike is only really suitable for urban use with its Carrier, which can be loaded with up to 25 kg. This is more than enough to transport shopping. The Fenders keep dirt and splash water out so that you can use the bike even in the rain.
The "Classic 1.6" has earned its name, because it has everything that makes a classic city bike. The technology of the VICTORIA classic remains unchanged. What is new is the appearance with minimalist brand lettering.
In an upright position and with a low step-through, the "Classic 1.6" is ideal for any errands around town or visiting friends. The 7-speed SHIMANO "Nexus" gear hub offers a wide range of gears so that you can also take a relaxed ride out into the fields.
The 15 lux Front Light, reflective elements on the tires and a Rear Light with a practical parking light function provide increased visibility on the twilight commute home. If you have to wait at a junction, other road users will not lose sight of you. Brakes are provided by classic coaster brakes and V-brakes at the front.
The bike is only really suitable for urban use with its Carrier, which can be loaded with up to 25 kg. This is more than enough to transport shopping. The Fenders keep dirt and splash water out so that you can use the bike even in the rain.
Specifications "Victoria Classic 1.6 deep (2022)"
| Frame: | Alu 6061 |
| Fork: | Unicrown |
| Crank set: | 38 Z., 170 mm |
| Bottom Bracket: | BÜCHEL "FAG", 119mm |
| Brakes: | PROMAX V-Brake "TX123" |
| Brake lever: | PROMAX "BL82" |
| Shifting lever: | SHIMANO "Nexus", 7-Gg. |
| Cassette / belt sprocket: | SHIMANO, 20 Z. |
| Chain / belt: | KMC "Z610 EPT 750", Antirost |
| Rims: | Hohlkammer, Alu |
| Spokes: | 2,0 mm, Niro |
| Front hub: | SHIMANO Nabendynamo "DH-C3000" |
| Rear hub: | SHIMANO "Nexus" 7-Gg. RBN |
| Front tires: | SCHWALBE "Big Apple", 50-559, Reflex |
| Rear tires: | SCHWALBE "Big Apple", 50-559, Reflex |
| Handle bar: | Moon Cruiser, Alu |
| Stem: | KALLOY "Eagle MQ 422" |
| Grips: | CONTEC "Tour Wing Eco" |
| Saddle: | SELLE ROYAL "GIARA", Relaxed Elastomer |
| Seat post: | Patent, Alu |
| Chain guard: | AXA "Mach 1" |
| Mud Guards: | Kunststoff |
| Carrier: | MASSLOAD "HA-003-3B" MIK System, Aluminium, 2. Ebene |
| Dynamo: | SHIMANO Nabendynamo "DH-C3000" |
| Front light: | CONTEC "Dlux 30 E+" 30 Lux |
| Tail light: | CONTEC "TL-135", Standlicht |
| Kickstand: | URSUS "Easy" verstellbar |
| Pedals: | UNION "SP-827", Antislip |
Technical data
| Category: | city bike |
| E-bike: | no |
| Sex: | ladies |
| Frame shape: | deep |
| Frame size: | S |
| Frame height: | 45 cm |
| Wheel size: | 26" |
| Shifting type: | hub gear |
| Gears: | 7-speed |
| Circuit brand: | Shimano |
| Shifting model: | Nexus |
| Brake system: | rim brake, coaster brake |
| Features: | hub dynamo, system carrier, chain guard, fender |
| Zulässiges Systemgewicht: | 130 kg |
| Material: | aluminium |
| Type: | Article |
| Colour: | grey |
| Colour designation: | stealth grey metallic |
| Weight: | 14,40 kg |
| EAN | 4251507988124 |
Geometry data "Victoria Classic 1.6 deep (2022)"
| Seat tube: | 450 mm |
| Toptube: | 601 mm |
| Steering tube angle: | 68° |
| Seat angle: | 70° |
| Kettenstrebe: | 460 mm |
| Steering tube: | 190 mm |
| Reach: | 386 mm |
| Stack: | 586 mm |
| Access height: | 395 mm |
| Passage width: | 273 mm |
| Wheel distance: | 1.121 mm |
| Length: | 1.807 mm |