Article successfully added.
"Trekking 2.7 wave "
A reliable touring partner
Fancy some fresh air and preferably cover a few kilometers at the same time? That's possible with the "Trekking 2.7" from VICTORIA! The 24-speed "Altus" derailleur gears from SHIMANO turn the bike into a respectable tourer that always has the right gear for both sporty climbs and straight stretches. The look and the reduced brand lettering are new.
The SUNTOUR Suspension Fork ensures the usual comfort standard of the VICTORIA brand. It shows its strengths first and foremost when riding over cobblestones or somewhat rough terrain. The SCHWALBE tires provide damping in such cases and ensure the necessary grip. Brakes are provided by the powerful V-brakes.
For safe cycling after long rides, the "Trekking 2.7" is equipped with a bright 30 lux LED Front Light. It also has a rear light with a parking light function, which means you can still be seen clearly even during unplanned stops in the dark or while waiting at red lights. Bags and baskets weighing up to 25 kg can be loaded onto the MIK system carrier.
Fancy some fresh air and preferably cover a few kilometers at the same time? That's possible with the "Trekking 2.7" from VICTORIA! The 24-speed "Altus" derailleur gears from SHIMANO turn the bike into a respectable tourer that always has the right gear for both sporty climbs and straight stretches. The look and the reduced brand lettering are new.
The SUNTOUR Suspension Fork ensures the usual comfort standard of the VICTORIA brand. It shows its strengths first and foremost when riding over cobblestones or somewhat rough terrain. The SCHWALBE tires provide damping in such cases and ensure the necessary grip. Brakes are provided by the powerful V-brakes.
For safe cycling after long rides, the "Trekking 2.7" is equipped with a bright 30 lux LED Front Light. It also has a rear light with a parking light function, which means you can still be seen clearly even during unplanned stops in the dark or while waiting at red lights. Bags and baskets weighing up to 25 kg can be loaded onto the MIK system carrier.
Specifications "Victoria Trekking 2.7 wave (2022)"
| Frame: | Aluminium-Trekking-Frame, Alu 6061, Semi integrated Headset |
| Dropout: | 0.290.765/7 |
| Fork: | RST "Verse T", einstellbar |
| Crank set: | SHIMANO "FC-TY301", 28/38/48 Z., 170 mm |
| Bottom Bracket: | THUN, Cartridge, 122,5mm |
| Brakes: | PROMAX V-Brake "TX123" |
| Brake lever: | SHIMANO "ST-TX800" |
| Shifting lever: | SHIMANO "ST-TX800" |
| Front derailleur: | SHIMANO "FD-TY710" |
| Rear derailleur: | SHIMANO "Altus RD-M310" |
| Cassette / belt sprocket: | SHIMANO "HG200", 12-32 Z. |
| Chain / belt: | KMC "Z72" |
| Rims: | SCHÜRMANN Hohlkammer "YAK21" |
| Spokes: | 2,0 mm, Niro |
| Front hub: | SHIMANO Nabendynamo "DH-C3000" |
| Rear hub: | SHIMANO "FH-TX500/8" |
| Front tires: | MITAS "Flash", 47-622, Reflex |
| Rear tires: | MITAS "Flash", 47-622, Reflex |
| Handle bar: | PROMAX "Trekking HB-3188", Alu, 620 mm, Ø 31,8 mm |
| Stem: | PROMAX "MQ-570S-5", verstellbar, Ø 31,8 mm |
| Grips: | CONTEC "Tour Wing Eco" |
| Saddle: | SELLE ROYAL "ESSENZA- PLUS", Relaxed Elastomer |
| Seat post: | Patent, Alu |
| Chain guard: | HERRMANS "T-Wave" |
| Mud Guards: | Kunststoff |
| Carrier: | MASSLOAD "HA-003-3B" MIK System, Aluminium, 2. Ebene |
| Dynamo: | SHIMANO Nabendynamo "DH-C3000" |
| Front light: | CONTEC "Dlux 30 N+" 30 Lux |
| Tail light: | CONTEC "TL-135", Standlicht |
| Kickstand: | URSUS "Easy" verstellbar |
| Pedals: | UNION "SP-827", Antislip |
Technical data
| Category: | trekking bike |
| E-bike: | no |
| Sex: | ladies |
| Frame shape: | wave |
| Frame size: | S |
| Frame height: | 46 cm |
| Wheel size: | 28" |
| Shifting type: | derailleur |
| Gears: | 24-speed |
| Transmission: | 3x 8-fach |
| Circuit brand: | Shimano |
| Shifting model: | Altus |
| Brake system: | rim brake |
| Travel: | 40 mm |
| Features: | suspension fork, hub dynamo, system carrier, chain guard, fender |
| Zulässiges Systemgewicht: | 130 kg |
| Material: | aluminium |
| Type: | Article |
| Colour: | beige |
| Colour designation: | grey beige matt |
| Weight: | 16,20 kg |
| EAN | 4251507989176 |
Geometry data "Victoria Trekking 2.7 wave (2022)"
| Seat tube: | 460 mm |
| Toptube: | 575 mm |
| Steering tube angle: | 71° |
| Seat angle: | 73° |
| Kettenstrebe: | 460 mm |
| Steering tube: | 180 mm |
| Reach: | 372 mm |
| Stack: | 640 mm |
| Access height: | 430 mm |
| Passage width: | 160 mm |
| Wheel distance: | 1.085 mm |
| Length: | 1.826 mm |