Article successfully added.
"SCALYO 1 unisex "
The SCALYO 1 is the best solution for all those who commute to the station by bike and want to take their bike with them comfortably on the train. Or for those who spend time on a campsite and want to use a maneuverable bike. Or for all those who simply want a foldable e-bike with compact dimensions and full-fledged equipment.
Because when folded, the e-bike - including pedals and Handlepost - measures an extremely compact 88 x 77 x 38 cm (W/H/D) and can therefore be stowed away at home to save space. But when it's time to hit the road, a 400 Wh Battery supplies the Bosch Active Line Plus engine with energy. This in turn ensures harmonious drives and a natural riding experience.
The SCALYO 1 is equipped with Shimano 5-speed Nexus hub gears (optionally with neutral or coaster brake). The hydraulic Disc Brakes ensure the right deceleration, which have plenty of bite even in wet conditions.
The bright 50 lux Front Light and the system Carrier make the e-bike completely suitable for commuting. As the icing on the cake, the rear lights are beautifully integrated into the Carrier and ensure increased visibility in traffic.
Because when folded, the e-bike - including pedals and Handlepost - measures an extremely compact 88 x 77 x 38 cm (W/H/D) and can therefore be stowed away at home to save space. But when it's time to hit the road, a 400 Wh Battery supplies the Bosch Active Line Plus engine with energy. This in turn ensures harmonious drives and a natural riding experience.
The SCALYO 1 is equipped with Shimano 5-speed Nexus hub gears (optionally with neutral or coaster brake). The hydraulic Disc Brakes ensure the right deceleration, which have plenty of bite even in wet conditions.
The bright 50 lux Front Light and the system Carrier make the e-bike completely suitable for commuting. As the icing on the cake, the rear lights are beautifully integrated into the Carrier and ensure increased visibility in traffic.
Specifications "Victoria SCALYO 1 unisex (2023)"
| Frame: | VICTORIA Folding, Bosch, Alu |
| Dropout: | 0.290.001/7 |
| Fork: | Alu Unicrown |
| Crank arm: | FSA "CK-602", Gen.3 |
| Chain ring / belt ring: | STRONGLIGHT, 44 Z., Narrow Wide, Alu |
| Bottom Bracket: | BOSCH |
| Brakes: | SHIMANO "BR-MT200" |
| Brake lever: | SHIMANO "BL-MT201" |
| Front rotor: | SHIMANO "SM-RT30", 180mm, Center-Lock |
| Rear rotor: | SHIMANO "SM-RT30", 160mm, Center-Lock |
| Shifting lever: | SHIMANO "Nexus", 5-Gg. |
| Cassette / belt sprocket: | SHIMANO, 16 Z. |
| Chain / belt: | KMC "E01 EPT" |
| Drive unit: | BOSCH Mittelmotor Gen.3 "Active Line PLUS", 36 V, 250 W |
| Battery: | BOSCH "Powerpack 400", Lithium-Ionen mit BMS, 400 Wh |
| Charger: | BOSCH 2 Ah |
| Display: | BOSCH "Purion", 4-Stufen, Schiebehilfe |
| Sensor: | Tretkraftmessung im Motor + Geschwindigkeitssensor |
| Rims: | MACH 1 "Kargo" |
| Spokes: | 2,0 mm, Niro |
| Front hub: | SHIMANO "HB-M4050", 36 L., QR, Disc, Center Lock |
| Rear hub: | SHIMANO "Nexus" 5-Gg. LL |
| Front tires: | SCHWALBE "Big Ben Plus", 55-406 |
| Rear tires: | SCHWALBE "Big Ben Plus", 55-406 |
| Handle bar: | Alu, Ø 25,4 mm, 560 mm |
| Grips: | CONTEC "Tour Wing" |
| Saddle: | SELLE ROYAL "Orbis Unitech" Moderate |
| Seat post: | ERGOTEC Patent "Skalar", Ø 33,9 mm, Alu, Level6 |
| Chain guard: | HESLING "Hylite" |
| Mud Guards: | CURANA "C-Lite", Composite |
| Carrier: | RACKTIME "Stand it Shine Evo VICTORIA Folding", Licht |
| Front light: | CONTEC "Dlux 50 E+" 50 Lux |
| Tail light: | RACKTIME integriertes Licht |
| Frame Lock: | CONTEC "Powerloc L AZ" |
| Kickstand: | NUVO "20"KF54SA" , max. Last 35kg |
| Pedals: | UNION "SP-153", Faltpedal |
Technical data
| Category: | Folding bike |
| E-bike: | yes |
| Bosch Smart System: | no |
| Drive system: | BOSCH Active Line Plus |
| Drive version: | middle motor |
| Battery capacity: | 400 Wh |
| Support: | till 25km/h |
| Sex: | unisex |
| Frame shape: | unisex |
| Frame height: | 46 cm |
| Wheel size: | 20" |
| Shifting type: | hub gear |
| Gears: | 5-speed |
| Circuit brand: | Shimano |
| Shifting model: | Nexus |
| Brake system: | hydraulic disc brake |
| Features: | frame lock, system carrier, deep entry, chain guard, electronic sliding aid, fender |
| Zulässiges Systemgewicht: | 120 kg |
| Faltmaß (LxHxB): | 88x77x38 |
| Material: | aluminium |
| Colour: | black |
| Colour designation: | speed green |
| Weight: | 23,40 kg |
| EAN | 4251971111721 |
Geometry data "Victoria SCALYO 1 unisex (2023)"
| Seat tube: | 460 mm |
| Toptube: | 622 mm |
| Steering tube angle: | 70° |
| Seat angle: | 73° |
| Kettenstrebe: | 434 mm |
| Steering tube: | 190 mm |
| Reach: | 491 mm |
| Stack: | 455 mm |
| Access height: | 380 mm |
| Passage width: | 201 mm |
| Wheel distance: | 1.133 mm |