Article successfully added.
"TRESALO 13 wave "
The everyday partner, which is only available with a Wave frame, relies on the Shimano "Nexus" 5-speed Hub, which is available with either coaster or freewheel. The smart Bosch system supports your pedaling performance thanks to the new "Performance" engine and the "PowerTube 500" Battery.
The "Kiox 300" color display, which is 1A readable even in the dark, provides useful information about the current route. If the available information is not sufficient, additional features can be obtained via the free "eFlow" app. Coupled with other navigation apps, such as Komoot or Strava, this provides a whole new riding experience with the new bike.
The TRESALO models with integrated "PowerTube" batteries are designed by us with a stable and stiff chassis. The riding position is - as you would expect from a Victoria - more upright and comfort-oriented than overly sporty and stretched.
As with all new Victoria developments, the batteries integrated in the down tube can be removed upwards. This means that there is no need for a catch, as is the case with downward removal. However, in view of the large capacity and the associated battery weight, we recommend charging on the bike instead, as it is simply more convenient.
The "Kiox 300" color display, which is 1A readable even in the dark, provides useful information about the current route. If the available information is not sufficient, additional features can be obtained via the free "eFlow" app. Coupled with other navigation apps, such as Komoot or Strava, this provides a whole new riding experience with the new bike.
The TRESALO models with integrated "PowerTube" batteries are designed by us with a stable and stiff chassis. The riding position is - as you would expect from a Victoria - more upright and comfort-oriented than overly sporty and stretched.
As with all new Victoria developments, the batteries integrated in the down tube can be removed upwards. This means that there is no need for a catch, as is the case with downward removal. However, in view of the large capacity and the associated battery weight, we recommend charging on the bike instead, as it is simply more convenient.
Specifications "Victoria TRESALO 13 wave (2025)"
| Frame: | Bosch-Intube-Frame, Aluminium 6061 |
| Dropout: | Slider Dropout |
| Fork: | SUNTOUR "SF19-NEX E25 NLO", einstellbar, Lockout, 63mm |
| Headset: | FSA "Orbit" |
| Crank set: | MIRANDA "PSI", Nr. 8 |
| Crank arm: | MIRANDA "PSI", Nr. 8, 170 mm |
| Chain ring / belt ring: | MIRANDA, 38T |
| Bottom Bracket: | BOSCH |
| Brakes: | SHIMANO "BR-MT200" |
| Brake lever: | SHIMANO "BL-MT201" |
| Front rotor: | SHIMANO "SM-RT30 M", 180 mm |
| Rear rotor: | SHIMANO "SM-RT30 S", 160 mm |
| Shifting lever: | SHIMANO "SL-C7000-5", Nexus, Revo-Shifter, 5-Gang |
| Cassette / belt sprocket: | SHIMANO "CS-C7000", Nexus, 27 Zähne |
| Chain / belt: | KMC "Z1eHX-N EPT" |
| Drive unit: | BOSCH "Drive Unit Performance Line", 25 km/h / 20 mph |
| Battery: | BOSCH "Powertube 500", Lithium-Ionen mit BMS, 500 Wh |
| Charger: | BOSCH 4 Ah |
| Remote: | BOSCH LED Remote "BRC3600", BES3 |
| Display: | BOSCH, "Kiox 300" 4-Stufen, Remote Control, Schiebehilfe |
| Sensor: | Tretkraftmessung im Motor + Geschwindigkeitssensor |
| Rims: | MACH1 "650", 28", 36 Loch, schwarz, 9 mm, 622x23C |
| Spokes: | MACH1 Niro, 2 mm |
| Front hub: | HB-TC500-15", Center Lock, Disc, 36 Loch, für 15 mm Thru-Type-Axle, OLD: 100 mm |
| Rear hub: | SHIMANO "SG-C7000-5D", Nexus, 5-Gang, Center Lock, Schreibenbremse, 36 Loch, 135x187 mm, schwarz |
| Front tires: | MAXXIS "Metropass", 49-622, Reflex |
| Rear tires: | MAXXIS "Metropass", 49-622, Reflex |
| Handle bar: | ERGOTEC "Riser Bar 50", 31,8x720 mm, schwarz |
| Stem: | HUMPERT "Sepia 50", Ahead, 90 mm, schwarz |
| Grips: | CONTEC "Merge City Comfort", L138/T95 |
| Saddle: | SELLE ROYAL "Vivo Ergo RVS |
| Seat post: | HUMPERT "SP-10", 31,6x350 mm, Patent, schwarz |
| Chain guard: | HESLING "Move12", schwarz matt, 64 mm Loch |
| Mud Guards: | CURANA "Apollo 60", extra matte black |
| Carrier: | MIK-Alu "TA8511A" |
| Front light: | CONTEC "DLUX 50 E+", 12 V |
| Tail light: | CONTEC "TL-335", Gepäckträger, 50 mm |
| Frame Lock: | CONTEC "PowerLock CT1L" |
| Kickstand: | URSUS "R96 Evolut Rear", schwarz |
| Pedals: | MARWI "SP-828", schwarz |
Technical data
| Category: | trekking bike |
| E-bike: | yes |
| Bosch Smart System: | yes |
| Drive system: | BOSCH Performance Line |
| Drive version: | middle motor |
| Battery capacity: | 500 Wh |
| Support: | till 25km/h |
| Sex: | ladies |
| Frame shape: | wave |
| Frame height: | 44 cm |
| Wheel size: | 28" |
| Shifting type: | hub gear |
| Gears: | 5-speed |
| Circuit brand: | Shimano |
| Shifting model: | Nexus |
| Brake system: | hydraulic disc brake |
| Travel: | 63 mm |
| Features: | suspension fork, suspensed seat post, frame lock, system carrier, chain guard, electronic sliding aid, fender |
| Zulässiges Systemgewicht: | 140 kg |
| Material: | aluminium |
| Colour: | black |
| Colour designation: | bornit copper |
| Weight: | 29,70 kg |
| EAN | 4251971166110 |
More info follows.