Article successfully added.
"Fylgran 3 unisex "
Whether on the daily commute to the station or for short journeys within the city - the Victoria FYLGRAN 3 cuts a fine figure in any case. Thanks to its compact folding size (88x77x38 cm), it can easily be taken on the train and stowed away in a niche at home in the evening. To save as much space as possible, not only the Frame is foldable, but also the Pedals. The Handlepost can be adjusted in height.
The new Bosch Smart System Performance engine provides superior support for trips beyond the city limits. It is powered by the Bosch "PowerPack 545", which has enough energy for day trips.
The Gates Straps transfer the power from the legs and the engine directly to the rear wheels. Particularly valuable for commuters: the Straps are resistant to moisture and dirt and can be easily cleaned with water. It also requires hardly any maintenance as it runs without chain greases, which also means that trouser legs stay clean. Gears are shifted using the tried-and-tested 5-speed "Nexus" hub gears from Shimano - you can choose between neutral and coaster brake. The hydraulic Disc Brakes provide additional safety reserves.
New are the Schwalbe "Super Moto X" tires, which give the FYLGRAN in the 62-406 version a sturdy appearance that goes well with the compact bike.
And there is another difference compared to the FYLGRAN 1: if the Bosch eFlow app is downloaded, the response behavior of the different support levels can be fine-tuned - either even more intensively than the factory setting already specifies or in a particularly energy-saving manner for maximum range. Navigation apps such as Komoot or Strava are also compatible with the eFlow app, so that city trips don't end up in the middle of nowhere.
The new Bosch Smart System Performance engine provides superior support for trips beyond the city limits. It is powered by the Bosch "PowerPack 545", which has enough energy for day trips.
The Gates Straps transfer the power from the legs and the engine directly to the rear wheels. Particularly valuable for commuters: the Straps are resistant to moisture and dirt and can be easily cleaned with water. It also requires hardly any maintenance as it runs without chain greases, which also means that trouser legs stay clean. Gears are shifted using the tried-and-tested 5-speed "Nexus" hub gears from Shimano - you can choose between neutral and coaster brake. The hydraulic Disc Brakes provide additional safety reserves.
New are the Schwalbe "Super Moto X" tires, which give the FYLGRAN in the 62-406 version a sturdy appearance that goes well with the compact bike.
And there is another difference compared to the FYLGRAN 1: if the Bosch eFlow app is downloaded, the response behavior of the different support levels can be fine-tuned - either even more intensively than the factory setting already specifies or in a particularly energy-saving manner for maximum range. Navigation apps such as Komoot or Strava are also compatible with the eFlow app, so that city trips don't end up in the middle of nowhere.
Specifications "Victoria Fylgran 3 unisex (2025)"
| Frame: | Victoria Fylgran, BES3, Aluminium |
| Dropout: | Slider, Nabenschaltung |
| Fork: | "Fylgran 3" Alugabel |
| Headset: | VP, VP-A45AC, ZS44/28,6 ZS44/30 |
| Crank arm: | Prowheel EB03 Alu schwarz matt 170mm BNI |
| Chain ring / belt ring: | GATES "CDX", 55 Zähne, Bosch Gen. 3, 5-Arm, inkl. Spider und Schutz |
| Bottom Bracket: | BOSCH |
| Brakes: | SHIMANO "BL-MT201/BR-MT200 |
| Brake lever: | SHIMANO BL-MT201 |
| Front rotor: | SHIMANO SM-RT30 180mm |
| Rear rotor: | SHIMANO SM-RTC60 160mm |
| Shifting lever: | SHIMANO "SL-C7000-5", 5-Gang Revoshift |
| Cassette / belt sprocket: | GATES für Shimano 5, 28 Zähne |
| Chain / belt: | GATES "CDC" 122T, 1342mm, Schwarz |
| Drive unit: | BOSCH "Performance Line", Gen. 3, BES3 |
| Battery: | BOSCH "Powerpack 545" 545Wh, BES3 |
| Charger: | BOSCH 2 Ah |
| Remote: | BOSCH LED-Remote "BRC3600" |
| Sensor: | Tretkraftmessung im Motor + Geschwindigkeitssensor |
| Rims: | MACH1 "Kargo L" 20" 25C-406, 36 Loch |
| Spokes: | Niro, 2 mm, Schwarz |
| Front hub: | SHIMANO "HB-QC400" Center Lock,OLD:100mm, QR:133mm, 36H |
| Rear hub: | SHIMANO "Nexus" 5-Gg. RBN |
| Front tires: | Schwalbe SUPER MOTO-X Perf, GreenGuard, SnakeSkin, 62-406 B/B-SK+RT |
| Rear tires: | Schwalbe SUPER MOTO-X Perf, GreenGuard, SnakeSkin, 62-406 B/B-SK+RT |
| Handle bar: | ERGOTEC "FLAT BAR", 25,4mm, 5°, 1,4-2,25-1.4560mm |
| Grips: | ERGOTEC Ambition, 22,2, 135/92mm, TPE/Recycled TP-Glasfiber |
| Saddle: | SELLE ROYAL "Orbis Unitech", schwarz |
| Seat post: | ERGOTEC "SKALAR", 12mm Offset, Level6, Schwarz |
| Chain guard: | CURANA C+ 55T |
| Schutzblech V.R.: | CURANA "Apollo" 70mm, Front, Schwarz Matt |
| Schutzblech H.R.: | CURANA "Apollo" 70mm, Rear, Schwarz Matt |
| Carrier: | Gepäckträger MIK-HD HA013 |
| Front light: | AXA "NXT 45" 45 LUX |
| Tail light: | AXA "MIK Carrier Rear Light" |
| Frame Lock: | ABUS "4750L" Rahmenschloss |
| Battery Lock: | ABUS |
| Kickstand: | NUVO "NH-KF54SA" Hinterbauständer |
| Pedals: | MARWI "SP157" Antislip, Alu |
Technical data
| Category: | Folding bike |
| E-bike: | yes |
| Bosch Smart System: | yes |
| Drive system: | BOSCH Performance Line |
| Drive version: | middle motor |
| Battery capacity: | 545 Wh |
| Support: | till 25km/h |
| Sex: | unisex |
| Frame shape: | unisex |
| Frame size: | Onesize |
| Frame height: | 45 cm |
| Wheel size: | 20" |
| Shifting type: | hub gear |
| Gears: | 5-speed |
| Transmission: | 1x_5-fach |
| Circuit brand: | Shimano |
| Shifting model: | Nexus |
| Brake system: | coaster brake, hydraulic disc brake |
| Features: | frame lock, system carrier, deep entry, chain guard, electronic sliding aid, fender |
| Zulässiges Systemgewicht: | 120 kg |
| Faltmaß (LxHxB): | 88x77x38 |
| Material: | aluminium |
| Colour: | purple |
| Colour designation: | blackberry violett |
| Weight: | 23,30 kg |
| EAN | 4251971168411 |
Geometry data "Victoria Fylgran 3 unisex (2025)"
| Seat tube: | 457 mm |
| Toptube: | 622 mm |
| Steering tube angle: | 70° |
| Seat angle: | 73° |
| Kettenstrebe: | 434 mm |
| Steering tube: | 190 mm |
| Reach: | 483 mm |
| Stack: | 455 mm |
| Access height: | 380 mm |
| Passage width: | 201 mm |
| Wheel distance: | 1.133 mm |
| Length: | 1.653 mm |