Article successfully added.
"Cysalo 3 wave "
The CYSALO 3 from VICTORIA is the ideal companion for everyday rides and relaxed excursions into the countryside. With StVZO-compliant 40 lux LED lighting and Schwalbe Energizer Plus Tour tires, it guarantees safety and riding fun on any terrain. The MIK system on the Carrier allows flexible handling of bags and baskets.
Comfort and function
The 63 mm Suspension Fork absorbs bumps effortlessly and the adjustable Stem, together with the 640 mm wide Handlebar, ensures a comfortable riding position. The fully enclosed chain boxes also prevent dirt from getting on your trouser legs.
Technical data
The CYSALO 3 offers a reliable Shimano Nexus 7-speed hub with freewheel and powerful Shimano disc brakes front and rear. The Active Line drive in combination with the PowerTube 400 Battery provides economical support and the Intuvia 100 Display provides clear information on all important riding data.
Target group
The CYSALO 3 is your city and trekking bike if you value low-maintenance hub gears and an excellent price-performance ratio.
Gear range: 244 %
Comfort and function
The 63 mm Suspension Fork absorbs bumps effortlessly and the adjustable Stem, together with the 640 mm wide Handlebar, ensures a comfortable riding position. The fully enclosed chain boxes also prevent dirt from getting on your trouser legs.
Technical data
The CYSALO 3 offers a reliable Shimano Nexus 7-speed hub with freewheel and powerful Shimano disc brakes front and rear. The Active Line drive in combination with the PowerTube 400 Battery provides economical support and the Intuvia 100 Display provides clear information on all important riding data.
Target group
The CYSALO 3 is your city and trekking bike if you value low-maintenance hub gears and an excellent price-performance ratio.
Gear range: 244 %
Specifications "Victoria Cysalo 3 wave (2026)"
| Frame: | Bosch-Intube-Elektro-Trekking-Frame, Aluminium |
| Fork: | SUNTOUR "SF24-NEX-E24" DS 700C |
| Headset: | VP "VP-A45AC" |
| Crank arm: | PROWHEEL "EB03", 170 mm, ISIS |
| Chain ring / belt ring: | PROWHEEL 38 T. |
| Bottom Bracket: | BOSCH |
| Brakes: | SHIMANO "BR-MT200" |
| Front rotor: | SHIMANO "SM-RT30", 180 mm CenterLock |
| Rear rotor: | SHIMANO "SM-RT30", 160 mm, CenterLock |
| Shifting lever: | SHIMANO "Nexus SL-C3000-7" |
| Cassette / belt sprocket: | SHIMANO "SM-GEAR", 18 Zähne |
| Chain / belt: | KMC "Z1 eHX Narrow EPT" 108 Glieder |
| Drive unit: | BOSCH "Active Line" Gen. 4, BES3 |
| Battery: | BOSCH "PowerPack 400", 400 Wh |
| Charger: | BOSCH 2 A, BES3 |
| Remote: | BOSCH "LED Remote" |
| Display: | BOSCH "Intuvia 100" |
| Sensor: | Tretkraftmessung im Motor + Geschwindigkeitssensor |
| Rims: | RODI "BlackRock 23" 28", 23-622, 36 Loch |
| Spokes: | 2,0 mm, Niro, schwarz |
| Front hub: | SHIMANO "HB-QC300" Center Lock, OLD:100mm, QR:133mm, 36H |
| Rear hub: | SHIMANO "Nexus SG-C3001-7D", 7-Gang, Leerlauf, Center Lock, 36 Loch, schwarz |
| Front tires: | SCHWALBE "Road Cruiser", 47-622 |
| Rear tires: | SCHWALBE "Road Cruiser", 47-622 |
| Handle bar: | SATORI "BARBORE", 31,8 mm, 640 mm, Rise 21 mm, Backsweep 35°, Schwarz |
| Stem: | SATORI "BARBORE", 31,8 mm, 90 mm |
| Grips: | VELO "VLG-1891-1AD2", Black |
| Saddle: | VELO |
| Seat post: | SATORI "SP-C255", 31,6 mm, 300 mm, 15 mm Offset, Black |
| Chain guard: | CURANA "BELTGUARD BODY C+" |
| Schutzblech V.R.: | CURANA "Apollo" 60 mm, Front, Schwarz Matt |
| Schutzblech H.R.: | CURANA "Apollo" 60 mm, Rear, Schwarz Matt |
| Carrier: | Cysalo MIK |
| Front light: | HERRMANS "FL-25 MR9" E-Bike Suntour Ver.1 |
| Tail light: | HERRMANS "H-Trace" E-Bike, 6-12V, 50 mm |
| Frame Lock: | AXA "ATLAS" |
| Battery Lock: | AXA |
| Kickstand: | URSUS "KINGEVO" 40 mm, verstellbar |
| Pedals: | MARWI "SP-827" Victoria Logo, Schwarz |
Technical data
| Category: | trekking bike |
| E-bike: | yes |
| Bosch Smart System: | yes |
| Drive system: | BOSCH Active Line |
| Drive version: | middle motor |
| Battery capacity: | 400 Wh |
| Support: | till 25km/h |
| Sex: | ladies |
| Frame shape: | wave |
| Frame size: | XS |
| Frame height: | 44 cm |
| Wheel size: | 28" |
| Shifting type: | hub gear |
| Gears: | 7-speed |
| Transmission: | 1x 7-fach |
| Circuit brand: | Shimano |
| Shifting model: | Nexus |
| Brake system: | hydraulic disc brake |
| Travel: | 63 mm |
| Features: | suspension fork, system carrier, chain guard, electronic sliding aid, fender |
| Kategorie E-Rad: | 2 |
| Zulässiges Systemgewicht: | 140 kg |
| Material: | aluminium |
| Colour: | grey |
| Colour designation: | onyx grey |
| Weight: | 28,20 kg |
| EAN | 4251971177703 |
More info follows.