Article successfully added.
"Cysalo 9 wave "
Comfort e-bike for everyday use and leisure. The CYSALO 9 is the ideal comfort e-bike for anyone who wants to ride both in the city and off the beaten track. With its StVZO-compliant equipment and durable Schwalbe Energizer Plus Tour Tires, it offers safety and reliability. The practical MIK System Carrier makes it easy to attach bags, baskets or child seats and turns the bike into an affordable all-rounder.
Comfort and function
The 63 mm Suspension Fork guarantees comfortable rides even on uneven paths. The tilt-adjustable aluminum Stem and the 640 mm wide Handlebar ensure a relaxed riding position. The Gates CDC Straps in combination with the Shimano Nexus 8-speed hub gear offers a gear range of 244% and is particularly low-maintenance. You can choose between coaster or freewheel. The Shimano disc brakes at the front and rear ensure safe stops regardless of the weather.
Technical data
The CYSALO 9 is equipped with an Active Line Plus drive, which is operated via a Purion 200 Display. The high-quality 60 lux lighting from Herrmanns ensures visibility in the dark. The frame locks from Abus offer additional security when the bike is parked.
Target group
The CYSALO 9 is your everyday and leisure bike if you place particular value on comfort, durability and an excellent price-performance ratio.
Discover the perfect blend of comfort and function for your daily adventures and enjoyable tours with the CYSALO 9.
Comfort and function
The 63 mm Suspension Fork guarantees comfortable rides even on uneven paths. The tilt-adjustable aluminum Stem and the 640 mm wide Handlebar ensure a relaxed riding position. The Gates CDC Straps in combination with the Shimano Nexus 8-speed hub gear offers a gear range of 244% and is particularly low-maintenance. You can choose between coaster or freewheel. The Shimano disc brakes at the front and rear ensure safe stops regardless of the weather.
Technical data
The CYSALO 9 is equipped with an Active Line Plus drive, which is operated via a Purion 200 Display. The high-quality 60 lux lighting from Herrmanns ensures visibility in the dark. The frame locks from Abus offer additional security when the bike is parked.
Target group
The CYSALO 9 is your everyday and leisure bike if you place particular value on comfort, durability and an excellent price-performance ratio.
Discover the perfect blend of comfort and function for your daily adventures and enjoyable tours with the CYSALO 9.
Specifications "Victoria Cysalo 9 wave (2026)"
| Frame: | Bosch-Intube-Elektro-Trekking-Frame, Aluminium |
| Fork: | SUNTOUR "SF24-NEX-E24" DS 700C |
| Headset: | VP "VP-A45AC" |
| Crank arm: | PROWHEEL "EB03", 170 mm, ISIS |
| Chain ring / belt ring: | GATES "CDC", 46 T. |
| Bottom Bracket: | BOSCH |
| Brakes: | SHIMANO "BR-MT200" |
| Front rotor: | SHIMANO "SM-RT30", 180 mm CenterLock |
| Rear rotor: | SHIMANO "SM-RTC60", 160 mm, 5-Bolt |
| Shifting lever: | SHIMANO "Nexus SL-C6001", 8-fach |
| Cassette / belt sprocket: | GATES "CDC", für Alfine/Nexus, 24 Zähne |
| Chain / belt: | GATES "CDC" 128T, 1408mm, Schwarz |
| Drive unit: | BOSCH "Active Line Plus" Gen. 4, BES3 |
| Battery: | BOSCH "PowerPack 545", 545 Wh |
| Charger: | BOSCH 2 A, BES3 |
| Display: | BOSCH "Purion 200" |
| Sensor: | Tretkraftmessung im Motor + Geschwindigkeitssensor |
| Rims: | RODI "BlackRock 23" 28", 23-622, 36 Loch |
| Spokes: | 2,0 mm, Niro, schwarz |
| Front hub: | SHIMANO "HB-QC300" Center Lock, OLD:100mm, QR:133mm, 36H |
| Rear hub: | SHIMANO "Nexus SG-C6061-8CD", 8-Gang, Rücktrittbremse, 5-Loch, 36 Loch, schwarz |
| Front tires: | SCHWALBE "Road Cruiser", 47-622 |
| Rear tires: | SCHWALBE "Road Cruiser", 47-622 |
| Handle bar: | SATORI "BARBORE", 31,8 mm, 640 mm, Rise 21 mm, Backsweep 35°, Schwarz |
| Stem: | SATORI "BARBORE", 31,8 mm, 90 mm |
| Grips: | VELO "VLG-1891-1AD2", Black |
| Saddle: | VELO |
| Seat post: | SATORI "SP-C255", 31,6 mm, 300 mm, 15 mm Offset, Black |
| Chain guard: | CURANA "BELTGUARD BODY C+" |
| Schutzblech V.R.: | CURANA "Apollo" 60 mm, Front, Schwarz Matt |
| Schutzblech H.R.: | CURANA "Apollo" 60 mm, Rear, Schwarz Matt |
| Carrier: | Cysalo MIK |
| Front light: | HERRMANS "FL-25 MR9" E-Bike Suntour Ver.1 |
| Tail light: | HERRMANS "H-Trace" E-Bike, 6-12V, 50 mm |
| Frame Lock: | AXA "ATLAS" |
| Battery Lock: | AXA |
| Kickstand: | URSUS "KINGEVO" 40 mm, verstellbar |
| Pedals: | MARWI "SP-827" Victoria Logo, Schwarz |
Technical data
| Category: | trekking bike |
| E-bike: | yes |
| Bosch Smart System: | yes |
| Drive system: | BOSCH Active Line Plus |
| Drive version: | middle motor |
| Battery capacity: | 545 Wh |
| Support: | till 25km/h |
| Sex: | ladies |
| Frame shape: | wave |
| Frame size: | XS |
| Frame height: | 44 cm |
| Wheel size: | 28" |
| Shifting type: | hub gear |
| Gears: | 8-speed |
| Transmission: | 1x 8-fach |
| Circuit brand: | Shimano |
| Shifting model: | Nexus |
| Brake system: | coaster brake, hydraulic disc brake |
| Travel: | 63 mm |
| Features: | suspension fork, system carrier, chain guard, electronic sliding aid, fender |
| Kategorie E-Rad: | 2 |
| Zulässiges Systemgewicht: | 140 kg |
| Material: | aluminium |
| Colour: | grey |
| Colour designation: | onyx grey |
| Weight: | 28,20 kg |
| EAN | 4251971179219 |
More info follows.