Article successfully added.
"Tresalo 7 wave "
E-bike for everyday use and leisure. The Tresalo 7 from Victoria is the ideal all-road e-bike to accompany you in the hustle and bustle of the city as well as on relaxed tours through the countryside. With its StVZO-compliant equipment and Schwalbe puncture protection tires, it is as safe as it is comfortable. The MIK system Carrier ensures flexible transportation of your utensils, be it shopping, a work bag or a picnic basket for a family outing.
Comfort and function
Thanks to the Suntour Suspension Fork, you glide smoothly over uneven paths, while the adjustable Stem and offset Handlebar guarantee an ergonomic riding position. The Shimano disc brakes at the front and rear offer you a safe riding experience at all times, come rain or shine. The robust Bosch Performance drives, together with the PowerTube 540 Battery, provide reliable and sustainable support on your daily rides. The HTM interface on the headset allows you to attach various front Carriers from the Victoria range of accessories, making it even easier to carry smaller items.
Technical data
The Tresalo 7 impresses with its low-maintenance 5-speed Nexus hub gears, which have been specially developed for everyday urban use. The modern 40 lux LED lighting at the front ensures clear visibility even in the dark. With the Kiox 300 Display, you always have an overview of all the important information about your ride. All Carriers offer a second, lower cross strut to which panniers can be attached.
Target group
The Tresalo 7 is your loyal and comfortable companion if you want to be out and about in the city or on extended bike tours without compromising on value for money.
Comfort and function
Thanks to the Suntour Suspension Fork, you glide smoothly over uneven paths, while the adjustable Stem and offset Handlebar guarantee an ergonomic riding position. The Shimano disc brakes at the front and rear offer you a safe riding experience at all times, come rain or shine. The robust Bosch Performance drives, together with the PowerTube 540 Battery, provide reliable and sustainable support on your daily rides. The HTM interface on the headset allows you to attach various front Carriers from the Victoria range of accessories, making it even easier to carry smaller items.
Technical data
The Tresalo 7 impresses with its low-maintenance 5-speed Nexus hub gears, which have been specially developed for everyday urban use. The modern 40 lux LED lighting at the front ensures clear visibility even in the dark. With the Kiox 300 Display, you always have an overview of all the important information about your ride. All Carriers offer a second, lower cross strut to which panniers can be attached.
Target group
The Tresalo 7 is your loyal and comfortable companion if you want to be out and about in the city or on extended bike tours without compromising on value for money.
Specifications "Victoria Tresalo 7 wave (2026)"
| Frame: | Bosch-Intube-Elektro-Trekking-Frame, Aluminium |
| Fork: | SUNTOUR "SF25-NVX32-5TA" NLO DS, 29" |
| Headset: | Prestine PT-1867C ZS56/28,5 ZS56/40 |
| Crank arm: | Prowheel EB03 170mm ISIS |
| Chain ring / belt ring: | CDC Fin Line Spider Assembly, 46T, 5B, BCD 130 - Bosch BDU34 BL 45,5 mm, for a Motor Offset of 0 mm, with Guard |
| Bottom Bracket: | BOSCH |
| Bremse V.R.: | SHIMANO BL-M4100, BR-MT420 |
| Bremse H.R.: | SHIMANO BL-M4100, BR-MT410 |
| Brake lever: | SHIMANO BL-M4100 |
| Front rotor: | SHIMANO SM-RT30 180mm |
| Rear rotor: | SHIMANO SM-RTC60 160mm |
| Shifting lever: | SHIMANO "Nexus SL-C7000-5", 5-Gang |
| Cassette / belt sprocket: | GATES "CDX", für Shimano Nexus 5, 30 Zähne |
| Chain / belt: | GATES "CDC" 122T, 1342mm, Schwarz |
| Drive unit: | BOSCH "Drive Unit Performance" BES3 |
| Battery: | BOSCH "PowerTube 540" 540Wh, BES3 |
| Charger: | BOSCH 2 A, BES3 |
| Remote: | BOSCH "BRC3600", LED Remote |
| Display: | BOSCH "Kiox 300", 4-Stufen, Remote Control, Schiebehilfe |
| Sensor: | Tretkraftmessung im Motor + Geschwindigkeitssensor |
| Rims: | RODI "BlackRock 23" 28", 23-622, 36 Loch |
| Spokes: | 2,0 mm, Niro |
| Front hub: | SHIMANO "HB-RM35" Center Lock, OLD:100mm, QR:133mm, 36H |
| Rear hub: | SHIMANO "Nexus SG-C7000-5CD", 5-Gang, Rücktritt, 5-Loch, 36 Loch, schwarz |
| Front tires: | SCHWALBE ENERGIZER PLUS Perf, GreenGuard, TwinSkin, 55-622 B/B+RT |
| Rear tires: | SCHWALBE ENERGIZER PLUS Perf, GreenGuard, TwinSkin, 55-622 B/B+RT |
| Handle bar: | HL "BARBORE", 31,8mm, 640mm, Rise 21mm, Backsweep 35°, Schwarz |
| Stem: | HL Barbore 31.8mm, EXT 90mm, with Faceplatemount sandblasted anodized black |
| Grips: | Contec "MERGE Trekking Ergo", Left long, Right short, with G-Link |
| Saddle: | SELLE ROYAL "Essenza" with embossed corners |
| Seat post: | HL "SP-C255", 31,6mm, 400mm, 15mm Offset, Black |
| Chain guard: | HESLING "Wing" Bosch BDU34 |
| Mud Guards: | SKS "A65R" schwarz matt |
| Carrier: | Gepäckträger MIK-HD HA018, Kindersitztauglich |
| Front light: | AXA "NXT 45" 45 LUX |
| Tail light: | CONTEC,"TL-335",rear rack 50mm |
| Frame Lock: | AXA "ATLAS L" |
| Battery Lock: | AXA |
| Kickstand: | MASSLOAD "KA100" 40mm |
| Pedals: | MARWI "SP-180" Schwarz Matt |
| Others: | HTM 2.0 Aufnahme |
Technical data
| Category: | trekking bike |
| E-bike: | yes |
| Bosch Smart System: | yes |
| Drive system: | BOSCH Performance Line |
| Drive version: | middle motor |
| Battery capacity: | 540 Wh |
| Support: | till 25km/h |
| Sex: | ladies |
| Frame shape: | wave |
| Frame size: | S |
| Frame height: | 44 cm |
| Wheel size: | 28" |
| Shifting type: | hub gear |
| Gears: | 5-speed |
| Circuit brand: | Shimano |
| Shifting model: | Nexus |
| Brake system: | coaster brake, hydraulic disc brake |
| Travel: | 63 mm |
| Features: | suspension fork, system carrier, chain guard, electronic sliding aid, fender |
| Kategorie E-Rad: | 2 |
| Zulässiges Systemgewicht: | 140 kg |
| Material: | aluminium |
| Colour: | white |
| Colour designation: | adular white |
| Weight: | 27,80 kg |
| EAN | 4251971180680 |
Geometry data "Victoria Tresalo 7 wave (2026)"
| Seat tube: | 440 mm |
| Toptube: | 580 mm |
| Steering tube angle: | 69° |
| Stem length: | 90 mm |
| Seat angle: | 77° |
| Kettenstrebe: | 460 mm |
| Steering tube: | 165 mm |
| Reach: | 445 mm |
| Stack: | 648 mm |
| Access height: | 48 mm |
| Passage width: | 142 mm |
| Wheel distance: | 1.174 mm |
| Length: | 1 mm |