Article successfully added.
"Tresalo 8 wave "
SUV e-bike for all paths. The Tresalo 8 from Victoria is the perfect crossover e-bike for versatile use in the city and countryside. With comprehensive StVZO equipment and Schwalbe puncture protection tires, you will experience safety and reliability on any terrain. The MIK system Carrier is ideal for safely transporting your bags, baskets or child seats.
Comfort and function
The Suntour Suspension Fork with Thru Axle ensures a comfortable ride on uneven terrain. Thanks to the angle-adjustable Stem and cranked Handlebar, you can enjoy an ergonomic and comfortable riding position. The 40 lux LED lighting at the front ensures clear visibility even in the dark. The HTM interface on the headset allows you to attach various front Carriers from the Victoria accessories range, making it even easier to carry smaller items.
Technical data
The Tresalo 8 is equipped with a 10-speed Shimano derailleur and Shimano disc brakes for precise shifting and safe braking. The Bosch PX drives and the powerful PowerTube 800 Battery provide powerful support. The Kiox 300 Display provides you with all relevant riding data at a glance. All Carriers offer a second, lower cross strut to which panniers can be attached.
Target group
The Tresalo 8 is your comfortable and useful everyday and touring companion if you value a balanced combination of functionality and riding enjoyment.
Comfort and function
The Suntour Suspension Fork with Thru Axle ensures a comfortable ride on uneven terrain. Thanks to the angle-adjustable Stem and cranked Handlebar, you can enjoy an ergonomic and comfortable riding position. The 40 lux LED lighting at the front ensures clear visibility even in the dark. The HTM interface on the headset allows you to attach various front Carriers from the Victoria accessories range, making it even easier to carry smaller items.
Technical data
The Tresalo 8 is equipped with a 10-speed Shimano derailleur and Shimano disc brakes for precise shifting and safe braking. The Bosch PX drives and the powerful PowerTube 800 Battery provide powerful support. The Kiox 300 Display provides you with all relevant riding data at a glance. All Carriers offer a second, lower cross strut to which panniers can be attached.
Target group
The Tresalo 8 is your comfortable and useful everyday and touring companion if you value a balanced combination of functionality and riding enjoyment.
Specifications "Victoria Tresalo 8 wave (2026)"
| Frame: | Bosch-Intube-Elektro-Trekking-Frame, Aluminium |
| Fork: | SUNTOUR "SF19-NEX-E25C NLO", einstellbar, Lockout, 63mm Travel, Tapered, DISC, QR15 700C |
| Headset: | Prestine PT-1867C ZS56/28,5 ZS56/40 |
| Crank arm: | Prowheel EB03 170mm ISIS |
| Chain ring / belt ring: | Esjot Bosch Gen.4, 38T NW , CL50, Direct Mount, KTL black, 3mm, 1/2" x 11/128" and 1/2" x 3/32" inkl. Spacer (805-300-2) 85Nm |
| Bottom Bracket: | BOSCH |
| Bremse V.R.: | SHIMANO BL-MT402-3A, BR-MT410 |
| Bremse H.R.: | SHIMANO BL-MT402-3A, BR-MT410 |
| Brake lever: | SHIMANO BL-MT402-3A |
| Front rotor: | SHIMANO SM-RT54 180mm |
| Rear rotor: | SHIMANO SM-RT54 180mm |
| Shifting lever: | SHIMANO "Deore SL-M5130", 10-fach, mit Ganganzeige |
| Rear derailleur: | SHIMANO "Deore RD-M5130" 10/11-Fach |
| Cassette / belt sprocket: | SHIMANO "Cues CS-LG400", LINKGLIDE, 10-fach, 11-43 Zähne |
| Chain / belt: | KMC "e-Glide EPT" |
| Drive unit: | BOSCH "Performance Line PX/Sport" BES3 |
| Battery: | BOSCH "PowerTube 800" 800Wh, BES3 |
| Charger: | BOSCH 2 A, BES3 |
| Remote: | BOSCH "BRC3600", LED Remote |
| Display: | BOSCH "Kiox 300", 4-Stufen, Remote Control, Schiebehilfe |
| Sensor: | Tretkraftmessung im Motor + Geschwindigkeitssensor |
| Rims: | RODI "BlackRock 23" 28", 23-622, 32 Loch |
| Spokes: | 2,0 mm, Niro |
| Front hub: | SHIMANO "HB-M6010" Center Lock, OLD:100mm, QR15mm, 32H |
| Rear hub: | SHIMANO "FH-TC500-HM" 8-11-Fach, 12x142mm, Center Lock, 32H |
| Front tires: | SCHWALBE ENERGIZER PLUS Perf, GreenGuard, TwinSkin, 55-622 B/B+RT |
| Rear tires: | SCHWALBE ENERGIZER PLUS Perf, GreenGuard, TwinSkin, 55-622 B/B+RT |
| Handle bar: | ERGOTEC "Riser Bar 50", 720 mm, Ø 31,8 mm, schwarz |
| Stem: | HL Barbore 31.8mm, EXT 90mm, with Faceplatemount sandblasted anodized black |
| Grips: | Contec "MERGE Trekking Ergo", Left long, Right long, with G-Link |
| Saddle: | SELLE ROYAL "Essenza" with embossed corners |
| Seat post: | ERGOTEC SPS-405 alloy 31.6x350mm anod. Bk |
| Chain guard: | SKS "CHAINBLADE" 38T, Bosch BDU34 |
| Mud Guards: | SKS "A65R" schwarz matt |
| Carrier: | Gepäckträger MIK-HD HA018, Kindersitztauglich |
| Front light: | AXA "NXT 60" 60 LUX |
| Tail light: | AXA "Juno" E-Bike, 6-12V, 50mm |
| Frame Lock: | AXA "ATLAS L" |
| Battery Lock: | AXA |
| Kickstand: | MASSLOAD "KA100" 40mm |
| Pedals: | MARWI "SP-180" Schwarz Matt |
| Others: | HTM 2.0 Aufnahme |
Technical data
| Category: | trekking bike |
| E-bike: | yes |
| Bosch Smart System: | yes |
| Drive system: | BOSCH Performance Line PX |
| Drive version: | middle motor |
| Battery capacity: | 800 Wh |
| Support: | till 25km/h |
| Sex: | ladies |
| Frame shape: | wave |
| Frame size: | S |
| Frame height: | 44 cm |
| Wheel size: | 28" |
| Shifting type: | derailleur |
| Gears: | 10-speed |
| Transmission: | 1x 10-fach |
| Circuit brand: | Shimano |
| Shifting model: | Cues |
| Brake system: | hydraulic disc brake |
| Travel: | 63 mm |
| Features: | suspension fork, system carrier, chain guard, electronic sliding aid, fender |
| Kategorie E-Rad: | 2 |
| Zulässiges Systemgewicht: | 140 kg |
| Material: | aluminium |
| Colour: | grey |
| Colour designation: | slate grey matt |
| Weight: | 27,90 kg |
| EAN | 4251971180963 |
Geometry data "Victoria Tresalo 8 wave (2026)"
| Seat tube: | 440 mm |
| Toptube: | 580 mm |
| Steering tube angle: | 69° |
| Stem length: | 90 mm |
| Seat angle: | 77° |
| Kettenstrebe: | 460 mm |
| Steering tube: | 165 mm |
| Reach: | 445 mm |
| Stack: | 648 mm |
| Access height: | 48 mm |
| Passage width: | 142 mm |
| Wheel distance: | 1.174 mm |
| Length: | 1 mm |