Article successfully added.
"eUrban 11.8 wave "
Modern load transportation
The VICTORIA "eUrban 11.8" is one of the modern mobility solutions for the city. With its permissible total weight of 170 kilograms, it carries heavy loads with ease, either on the Carrier or on an extra Trailer. As a conventionally designed bike with a classic round frame shape, it does not require much space for storage.
With a maximum total weight of 170 kg, the VICTORIA "eUrban 11.9" gives you the choice of how to use it. Whether mainly with yourself, in panniers on the sturdy Carrier or additionally with a cargo or children's bike trailer (which counts fully towards the permissible total weight). The "eUrban 11.8" is driven by the powerful Bosch Performance engine with an output of 65 Nm. The support is fine-tuned via the Shimano Nexus Inter 5E hub gear, which was specially designed for use on pedelecs and transmits the drive forces from the pedal and motor power via the Gates belt drive. The Straps fits in perfectly with the all-round carefree equipment: it is lubrication-free, pleasantly quiet in operation and as robust and low-maintenance as the entire "eUrban 11.8".
Special equipment is required to handle the maximum 170 kg as a matter of course. First of all, there are the 70 mm wide Schwalbe Moto Balloon tires on the sturdy 27.5 wheels with Rodi rims, which together with the stable rigid fork and suspension seatposts also provide damping comfort. Reliable brakes such as the Shimano Brake MT 400 are needed to bring 170 kg to a halt with pinpoint accuracy. Incidentally, the permissible total weight is calculated from the weights of the bike, rider and payload or Trailer weight. With a weight of around 27 kg, this means that over 140 kg can be distributed between the rider and the payload.
The VICTORIA "eUrban 11.8" is one of the modern mobility solutions for the city. With its permissible total weight of 170 kilograms, it carries heavy loads with ease, either on the Carrier or on an extra Trailer. As a conventionally designed bike with a classic round frame shape, it does not require much space for storage.
With a maximum total weight of 170 kg, the VICTORIA "eUrban 11.9" gives you the choice of how to use it. Whether mainly with yourself, in panniers on the sturdy Carrier or additionally with a cargo or children's bike trailer (which counts fully towards the permissible total weight). The "eUrban 11.8" is driven by the powerful Bosch Performance engine with an output of 65 Nm. The support is fine-tuned via the Shimano Nexus Inter 5E hub gear, which was specially designed for use on pedelecs and transmits the drive forces from the pedal and motor power via the Gates belt drive. The Straps fits in perfectly with the all-round carefree equipment: it is lubrication-free, pleasantly quiet in operation and as robust and low-maintenance as the entire "eUrban 11.8".
Special equipment is required to handle the maximum 170 kg as a matter of course. First of all, there are the 70 mm wide Schwalbe Moto Balloon tires on the sturdy 27.5 wheels with Rodi rims, which together with the stable rigid fork and suspension seatposts also provide damping comfort. Reliable brakes such as the Shimano Brake MT 400 are needed to bring 170 kg to a halt with pinpoint accuracy. Incidentally, the permissible total weight is calculated from the weights of the bike, rider and payload or Trailer weight. With a weight of around 27 kg, this means that over 140 kg can be distributed between the rider and the payload.
Specifications "Victoria eUrban 11.8 wave (2021)"
| Frame: | Alu 6061, hydrogeformt, zulässiges Gesamtgewicht 170Kg |
| Fork: | Alu Unicrown |
| Crank arm: | FSA "CK-602", Gen.3 |
| Chain ring / belt ring: | GATES "CDX", 46 Z. |
| Bottom Bracket: | BOSCH |
| Brakes: | SHIMANO "BR-MT200" |
| Brake lever: | SHIMANO "BL-MT201" |
| Front rotor: | SHIMANO "SM-RT10", 180mm, Center Lock |
| Rear rotor: | SHIMANO "SM-RT10", 160mm, Centerlock |
| Shifting lever: | SHIMANO "Nexus", 5-Gg. |
| Cassette / belt sprocket: | GATES "CDX", 28 Z. |
| Chain / belt: | GATES "CDX", Belt, 132 Z., 1452 mm |
| Drive unit: | BOSCH Mittelmotor Gen.3 "Performance", 36 V, 250 W |
| Battery: | BOSCH "Powerpack 500", Lithium-Ionen mit BMS, 500 Wh |
| Charger: | BOSCH 4 Ah |
| Display: | BOSCH, "Intuvia " 4-Stufen, Remote Control, Schiebehilfe |
| Sensor: | Tretkraftmessung im Motor + Geschwindigkeitssensor |
| Rims: | RODI "Ready 40" Disc |
| Spokes: | Niro |
| Front hub: | SHIMANO "HB-M4050", 36 L., QR, Disc, Center Lock |
| Rear hub: | SHIMANO "Nexus" 5-Gg. LL |
| Front tires: | SCHWALBE "Super Moto X", 70-584 |
| Rear tires: | SCHWALBE "Super Moto X", 70-584 |
| Handle bar: | ERGOTEC "Low Riser Bar", 720 mm, Ø 31,8 mm, schwarz |
| Stem: | ERGOTEC "Swell-X 70 ", verstellbar, Ø 31,8 mm, Ahead, verstellbar, schwarz |
| Grips: | HERRMANS "LineTec" |
| Saddle: | SELLE ROYAL "Viaggio" 8 mm Streben |
| Seat post: | ERGOTEC Patent "Skalar", Ø 30,0 mm, Alu, Level6 |
| Chain guard: | HESLING "Velo" Bosch Gen.3 |
| Mud Guards: | CURANA "Apollo", 80mm, schwarz matt |
| Carrier: | RACKTIME "Victoria", integriertes Rücklicht "Shine Evo" |
| Front light: | B&M "Lumotec IQ XS", 12V, E-Bike |
| Tail light: | RACKTIME integriertes Licht |
| Kickstand: | ATRANVELO "EDGE DV" KSA 18 |
| Pedals: | UNION "SP-828", Alu, Antislip |
Technical data
| Category: | Urban bike |
| E-bike: | yes |
| Bosch Smart System: | no |
| Drive system: | BOSCH Performance Line |
| Drive version: | middle motor |
| Battery capacity: | 500 Wh |
| Support: | till 25km/h |
| Sex: | ladies |
| Frame shape: | wave |
| Frame height: | 48 cm |
| Wheel size: | 27,5" |
| Shifting type: | hub gear |
| Gears: | 5-speed |
| Circuit brand: | Shimano |
| Shifting model: | Nexus |
| Brake system: | hydraulic disc brake |
| Features: | XXL frame, chain guard, electronic sliding aid, fender |
| Zulässiges Systemgewicht: | 170 kg |
| Material: | aluminium |
| Type: | Article |
| Colour: | silver |
| Colour designation: | deep black matt / silver |
| Weight: | 26,60 kg |
| EAN | 4251507932431 |
Geometry data "Victoria eUrban 11.8 wave (2021)"
| Seat tube: | 480 mm |
| Toptube: | 64 mm |
| Steering tube angle: | 68° |
| Seat angle: | 74° |
| Kettenstrebe: | 51 mm |
| Steering tube: | 16 mm |
| Reach: | 422 mm |
| Stack: | 641 mm |
| Access height: | 390 mm |
| Passage width: | 160 mm |
| Wheel distance: | 1.216 mm |